Язык издания: русский
Периодичность: ежедневно
Вид издания: сборник
Версия издания: электронное сетевое
Публикация: "High-tech teens!"
Автор: Казакова Екатерина Сергеевна

Тема урока: « High-tech Teens!»Цель урока:  расширение словарного запаса, совершенствование навыков чтения, применение математических знаний для анализа.Задачи урока:1. Образовательная: расширить словарный запас учащихся, ознакомить учащихся с высоко-технологическими средствами в Великобритании и провести сравнительный анализ использования гаджетов подростками в России и в Великобритании.2. Развивающая: научиться прогнозировать содержание текста с опорой на диаграмму.3. Воспитательная: воспитать у учащихся интерес к различным видам высокотехнологических средств для построения графических данных, их анализа и прогноза, воспитать положительное отношение к иностранному языку.Обеспечение урока:1. Учебник “Spotlight 7” Ю.Е. Ваулина, Д.Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс.2Тетрадь, словарь.3. ПрезентацияТип урока: комбинированный - чтение, говорение.Ход урока:Hello, boys and girls! I’m glad to see you! Sit down, please. Let’s start our today’s lesson!Checking the homework2. Объявление темы и цели урока.Look at the screen, please. What does the word “high- tech” mean? Who can predict the topic of our lesson?Absolutely right. High- tech means outdate technologies. We will speak about the modern technologies and their influence on teenagers.3.Речевая разминкаLet’s recollect our previous topic first. Choose the correct form of the verb.
  • If I will see/see Harry, I’ll tell him you called.
  • When we sleep, we usually will dream/dream.
  • If you get/will get home late, we won’t go out.
  • If you won’t/don’t call, he’ll be upset.
  • She’ll cook dinner if she won’t be/isn’t tired.
  • If it rains tomorrow , we ..... (not go) out
  • If it’s cold, I usually….. (turn on) the heating.
  • If the weather ….. (be) good, we’ll go on a picnic.
  • You can ask John that question when he ….. (come).
  • Football fans will celebrate if Manchester ….. (win) the match.
  • Maybe I ….. (be) a writer when I grow up.
  • If I ….. (hear) anything about the accident, I’ll let you know.
  • He always ….. (lock) the door when he leaves for work.
  • 4.Фонетическая зарядка.Have a look at the text. There are the new words in bold. Let’s read and translate them.
  • hanging out (phr v): (зависать)
  • spending time (проводить время)
  • average (adj): (среднестатисти ческий, средний)
  • equipment (n): (оборудование)
  • innovations (n): (изобретения)
  • console (n): (панель управления электронным устройством)
  • 5. Развитие навыков чтения:Let’s learn and compare the high- tech gadgets are used by Russian and British teens. read and translate the text.From the graph we see that 50% of teenagers have got a high-fi or a DVD player in their bedroom. About a third of teenagers have an MP3 player or a PC and finally 13% of teens have got digital TV.6. Развитие монологической речиAnswer the question in ex. 2; 50% 2. MP3 and PC 3. TV 4. 13% 5. pocket money or work7. РефлексияLet’s discuss what have we learn today. use the pattern “Now I know … “Now I know what kind of gadgets do British teens use.Now I know how to work with diagram8. Домашнее заданиеАнкета с опросом.